2009 Women's Golf Croquet World Championship - Melbourne, Australia - Winner: Alix Verge (AUS)

The 3rd Women's Golf Croquet World Championship

Venue: Melbourne, Australia

Dates: 21-28 November 2009

Champion: Alix Verge (Australia)

Finalist: Iman El Faransawi (Egypt)

Results

Group Stage

BLUE GROUP                    
Player   IE RG SM SS AS JJ SL Wins Place
Iman El Faransawi EGY   7-0
7-6
7-5
7-1
7-1
7-2
7-4
7-4
7-3
7-4
6-7
7-3
7-6
6 1
Rosemary Graham AUS 0-7
6-7
  7-6
7-5
6-7
5-7
6-7
7-3
7-5
7-1
7-5
3-7
7-4
5-7
3 3=
Samia Mahmoud EGY 5-7
1-7
6-7
5-7
  7-3
7-3
7-6
3-7
3-7
7-0
6-7
7-1
4-7
7-2
7-5
3 3=
Susan Sands AUS 1-7
2-7
7-6
7-5
3-7
3-7
  3-7
3-7
7-4
6-7
4-7
5-7
7-2
7-5
2 5=
Ann Sharp NZ 4-7
4-7
7-6
3-7
5-7

6-7
7-3
7-3

7-3
7-3
  7-4
7-3
5-7
7-5
7-6
4 2
Jola Jurasinska SCO 3-7
4-7
1-7
5-7

0-7
7-6
1-7

4-7
7-6
7-4

4-7
3-7
  1-7
5-7
1 7
Sue Leitinger AUS 7-6
3-7
6-7
7-3
4-7
7-5
7-4
2-7
5-7
7-5
2-7
5-7
7-5
5-7
6-7
7-1
7-5
  2 5=
                     
                     
RED GROUP                    
Player   MM AM ES JE AW AM AQ Wins Place
Marwa Mostafa EGY   1-7
5-7
7-6
3-7
7-5
7-4
7-4
7-2
6-7
7-6
7-5
4-7
7-2
7-2
7-6
5 2
Abir Moustafa EGY 7-1
7-5
  7-2
7-5
7-3
7-1
7-2
7-4
7-6
7-3
7-0
7-3
6 1
Erica Stephens NZ 6-7
7-3
5-7
2-7
5-7
  7-6
7-5
7-3
7-5
7-3
5-7
7-5
7-3
7-6
4 3
Judy Evans AUS 4-7
4-7
3-7
1-7
6-7
5-7
  3-7
7-5
5-7
6-7
7-3
7-4

3-7
7-3
7-4

2 5
Alison Wall NZ 2-7
7-6
6-7
2-7
4-7
3-7
5-7
7-3
5-7
7-5
  7-4
7-1
7-4
7-5
3 4
Anna Miller AUS 5-7
7-4
2-7
6-7
3-7
3-7
7-5
5-7
7-6
3-7
4-7
4-7
1-7
  5-7
7-6
7-2
1 6
Anne Quinn AUS 2-7
6-7
0-7
3-7
3-7
6-7
7-3
3-7
4-7
4-7
5-7
7-5
6-7
2-7
  0 7
                     
                     
BLACK GROUP                    
Player   HM SH DC MM LW RP KC Wins Place
Hemmat Mostafa EGY   7-5
2-7
1-7
7-3
7-2
7-4
7-4
7-2
7-5
7-3
7-4
7-4
5-7
4-7
4 2=
Sherine Hamdi EGY 5-7
7-2
7-1
  7-6
6-7
7-2
3-7
6-7
7-4
4-7
7-6
7-3
7-3
7-4
5-7
5-7
4 2=
Dallas Cooke NZ 3-7
2-7
6-7
7-6
2-7
  6-7
4-7
4-7
7-1
6-7
7-4
7-3
7-5
7-5
2 5=
Margaret Melville AUS 4-7
4-7
7-3
7-6
7-6
7-4
  5-7
7-6
7-5
7-3
7-2
7-2
7-5
5 1
Laura Whittaker NZ 2-7
5-7
4-7
7-4
6-7
7-4
1-7
7-6
7-5
6-7
5-7
  7-2
7-6
5-7
6-7
2 5=
Ros Pimlott ENG 3-7
4-7
3-7
3-7
4-7
3-7
3-7
2-7
2-7
6-7
  6-7
6-7
0 7
Kay Chynoweth AUS 4-7
7-5
7-4
4-7
7-5
7-5
5-7
5-7
2-7
5-7
7-5
7-6
7-6
7-6
  4 2=
                     
                     
YELLOW GROUP                    
Player   JC SS CP LF GS CS WB Wins Place
Jenny Clarke NZ   7-6
7-1
6-7
7-3
5-7
7-6
7-4
7-4
7-3
7-2
7-0
7-1
7-3
5 1
Salwa Saleh EGY 6-7
1-7
  2-7
7-5
7-2
7-3
6-7
6-7
7-6
6-7
7-3
7-3
7-1
6-7
7-3
7-5
4 2=
Christine Pont AUS 7-6
3-7
7-5
7-2
5-7
2-7
  7-5
5-7
5-7
7-4
7-6
7-6
6-7
7-3
7-0
2-7
4-7
3 4
Liz Fleming AUS 6-7
4-7
3-7
7-6
7-6
5-7
7-5
7-5
  7-4
7-4
7-6
5-7
7-2
6-7
7-5
3-7
4 2=
Gwen Salisbury NZ 4-7
3-7
6-7
7-6
3-7
4-7
6-7
4-7
4-7
  7-5
7-4
5-7
7-6
7-5
2 5=
Clare Stableford RSA 2-7
0-7
3-7
1-7
6-7
7-6
3-7
6-7
7-5
2-7
5-7
4-7
  7-5
7-6
1 7
Wilma Bonnar AUS 1-7
3-7
7-6
3-7
5-7
0-7
7-2
7-4
7-6
5-7
7-3
7-5
6-7
6-7
5-7
6-7
  2 5=
                     
                     
GREEN GROUP                    
Player   MM SR PY CD MMc TB SB Wins Place
Manal Ali Mohsen EGY   6-7
7-4
7-4
7-4
7-4
7-1
7-5
7-4
7-1
7-3
7-1
6-7
7-2
7-6
6 1
Sarah Riad EGY 7-6
4-7
4-7
  7-5
7-5
2-7
7-1
7-5
7-2
7-3
7-2
7-5
6-7
7-6
5-7
4 3
Phyllis Young NZ 4-7
4-7
5-7
5-7
  7-5
3-7
5-7
7-6
7-4
6-7
7-5
5-7
7-4
4-7
6-7
1 5=
Creina Dawson AUS 1-7
5-7
7-2
1-7
5-7
5-7
7-3
7-5
  7-2
7-5
7-3
7-3
4-7
7-3
6-7
3 4
Marlene McCaa NZ 4-7
1-7
2-7
3-7
6-7
4-7
2-7
5-7
  7-5
7-2
4-7
4-7
1 5=
Teresa Burt ENG 3-7
1-7
2-7
5-7
7-6
5-7
7-5
3-7
3-7
5-7
2-7
  5-7
2-7
1 5=
Sue Beattie AUS 7-6
2-7
6-7
7-6
6-7
7-5
4-7
7-4
7-6
7-4
3-7
7-6
7-4
7-4
7-5
7-2
  5 2
                     
                     
PINK GROUP                    
Player   SO MB GV PG JS AO JM Wins Place
Shaden Okasha EGY   5-7
6-7
7-2
7-6
7-4
7-5
5-7
7-1
7-3
7-3
7-6
7-3
5-7
7-2
5 1=
Mavid Brogden NZ 7-5
7-6
  7-2
7-4
3-7
5-7
7-3
7-6
7-4
7-5
7-6
7-5
5 1=
Genny Vandersluys AUS 2-7
6-7
2-7
4-7
  4-7
5-7
7-5
4-7
5-7
7-5
7-1
7-3
2-7
6-7
1 5=
Pam Gentle AUS 4-7
5-7
7-3
7-5
7-4
7-5
  2-7
7-4
6-7
6-7
7-4
7-3
7-4
7-3
4 3=
Jane Shorten IRE 7-5
1-7
3-7
3-7
6-7
5-7
7-4
7-5
7-2
4-7
7-6
  7-5
5-7
7-5
5-7
7-6
7-3
4 3=
Anne Oxton RSA 3-7
6-7
4-7
5-7
5-7
1-7
7-6
4-7
3-7
5-7
7-5
5-7
  7-3
7-2
1 5=
Jacky McDonald AUS 3-7
7-5
2-7
6-7
5-7
3-7
7-2
7-6
4-7
3-7
7-5
6-7
3-7
3-7
2-7
  1 5=
                     
                     
BROWN GROUP                    
Player   SS CJ EA TD NT AC JW Wins Place
Soumaya Saad EGY   4-7
7-4
3-7
6-7
5-7
7-6
7-4
7-6
7-5
6-7
7-4
3-7
7-2
4-7
5-7
2 5=
Carole Jackson RSA 7-4
4-7
7-3
  7-4
7-5
6-7
6-7
7-2
7-2
5-7
7-5
7-3
6-7
7-4
7-6
5 1
Elizabeth Allen AUS 7-6
7-5
4-7
5-7
  1-7
6-7
4-7
4-7
6-7
7-5
6-7
6-7
7-5
7-4
2 5=
Tricia Devlin AUS 6-7
4-7
7-6
7-6
7-1
7-6
  7-6
7-3
3-7
7-4
7-4
6-7
5-7
4 2=
Nerida Taylor USA 6-7
5-7
2-7
2-7
7-4
7-4
6-7
3-7
  2-7
5-7
4-7
3-7
1 7
Ashley Cooke NZ 7-6
4-7
7-3
7-5
5-7
3-7
7-6
5-7
7-6
7-3
4-7
4-7
7-2
7-5
  7-5
7-6
4 2=
Judy Wembridge AUS 2-7
7-4
7-5
7-6
4-7
6-7
7-6
5-7
4-7
7-6
7-5
7-4
7-3
5-7
6-7
  3 4
                     
                     
WHITE GROUP                    
Player   NA AV WD AT SR KB RN Wins Place
Nihal Ahmed EGY   5-7
3-7
6-7
7-3
7-4
2-7
3-7
7-5
7-2
7-6
7-5
7-5
7-1
4 2=
Alix Verge AUS 7-5
7-3
  7-6
7-4
4-7
7-6
7-5
7-3
7-4
7-4
7-5
7-5
7-6
6 1
Wendy Dickson AUS 7-6
3-7
4-7
6-7
4-7
  7-4
7-6
7-3
7-0
5-7
2-7
7-4
7-4
3 4=
Anne Taves USA 7-2
7-3
7-4
6-7
5-7
4-7
6-7
  7-2
7-4
4-7
3-7
7-5
7-3
3 4=
Sue Roberts NZ 5-7
2-7
3-7
4-7
3-7
0-7
2-7
4-7
  3-7
2-7
7-6
7-5
1 6
Kath Burt ENG 6-7
5-7
4-7
5-7
7-5
7-2
7-4
7-3
7-3
7-2
  7-2
7-1
4 2=
Rosemary Newsham AUS 5-7
1-7
5-7
6-7
4-7
4-7
5-7
3-7
6-7
5-7
2-7
1-7
  0 7

Knock-out Stage

1st Round

Iman El Faransawi (EGY) bt Liz Fleming (AUS) 7-5, 7-2
Erica Stephens (NZ) bt Tricia Devlin (AUS) 7-4, 0-7, 7-3
Sarah Riad (EGY) bt Ann Sharp (NZ) 7-6, 6-7, 7-6
Abir Moustafa (EGY) bt Creina Dawson (AUS) 7-6, 7-1
Manal Ali Mohsen (EGY) bt Alison Wall (NZ) 5-7, 7-5,7-3
Anne Taves (USA) bt Mavis Brogden (NZ) 4-7, 7-2, 7-4
Sherine Hamdi (EGY) bt Ashley Cooke (NZ) 7-4, 4-7, 7-5
Jenny Clarke (NZ) bt Samia Mahmoud (EGY) 7-4, 7-5
Hemmat Mostafa (EGY) bt Judy Wembridge (AUS) 7-6, 5-7, 7-4
Margaret Melville (AUS) bt Kath Burt (ENG) 7-3, 5-7, 7-5
Rosemary Graham (AUS) bt Carole Jackson (RSA) 7-4, 7-6
Shaden Okasha (EGY) bt Kay Chynoweth (AUS) 7-4, 7-4
Alix Verge (AUS) bt Jane Shorten (IRE) 7-1, 7-5
Nihal Ahmed (EGY) bt Sue Beattie (AUS) 7-1, 7-4
Pam Gentle (AUS) bt Salwa Saleh (EGY) 7-6, 7-4
Marwa Mostaf (EGY) bt Christine Pont (AUS) 7-4, 7-6

2nd Round

Iman El Faransawi (EGY) bt Erica Stephens (NZ) 7-6, 6-7, 7-2
Abir Mostafa (EGY) bt Sarah Riad (EGY) 7-5, 5-7, 7-6
Manal Ali Mohsen (EGY) bt Anne Taves (USA) 6-7, 7-6, 7-4
Jenny Clarke (NZ) bt Sherine Hamdi (EGY) 7-4, 7-3
Margaret Melville (AUS) bt Hemmat Mostafa (EGY) 7-6, 7-6
Shaden Okasha (EGY) Rosemary Graham (AUS) 7-1, 7-6
Alix Verge (AUS) bt Nihal Ahmed (EGY) 7-6, 7-3
Marwa Mostafa (EGY) bt Pam Gentle (AUS) 7-2, 6-7, 7-3

Quarter-Final Stage

Iman El Faransawi (EGY) bt Abir Mostafa (EGY) 4-7, 7-5, 7-6
Jenny Clarke (NZ) bt Manal Ali Mohsen (EGY) 7-5, 7-3
Shaden Okasha (EGY) bt Margaret Melville (AUS) 7-3, 6-7, 7-3
Alix Verge (AUS) bt Marwa Mostafa (EGY) 5-7, 7-5, 7-3

Semi-Final Stage

Iman El Faransawi (EGY) bt Jenny Clarke (NZ) 3-7, 7-5, 7-6, 5-7, 7-5
Alix Verge (AUS) bt Shaden Okasha (EGY) 7-5, 7-6, 7-6

Final Stage

Alix Verge (AUS) bt Iman El Faransawi (EGY) 7-6, 5-7, 3-7, 7-6, 7-6

3rd / 4th Place Play Off

Jenny Clarke (NZ) bt Shaden Okasha (EGY) 7-1, 7-3

5th / 8th Place Play Off

Abir Mostafa (EGY) bt Manal Ali Mohsen (EGY) 7-0, 7-0
Marwa Mostafa (EGY) bt Maragaret Melville (AUS) 7-2, 6-7, 7-5
Abir Mostafa (EGY) bt Marwa Mostafa (EGY) 7-6, 4-7, 7-0

Plate Event

Plate Semi-Finals

Anne Quinn (AUS) bt Dallas Cooke (NZ) 7-4, 2-7, 7-3
Laura Whittaker (NZ) bt Mavis Brogden (NZ) 7-3, 7-5

Plate Final Stage

Anne Quinn (AUS) bt Laura Whittaker (NZ) 7-5, 7-5

Plate Event Scores

Phyliss Young (NZ) bt Wendy Dickson (AUS) +5
Sue Roberts (NZ) bt Anna Miller (AUS) +4
Judy Evans (AUA) bt Gwen Salisbury (NZ) +1
Laura Whittaker (NZ) bt Jacky McDonald (AUS) +3
Clare Stableford (RSA) bt Ros Pimlott (ENG) +2
Wilma Bonnar (AUS) bt Anne Oxton (RSA) +3
Jola Jarasinska (SCO) bt Teresa Burt (ENG) +3